Seminarium Eksperckie: „Wyzwania dla krajowej polityki miejskiej”, 11 maja 2021 r., ZOOM
Instytut Rozwoju Miast i Regionów prowadzi prace nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej – kluczowego dla rozwoju metropolii, miast i miasteczek dokumentu programowego, który – w założeniu – będzie determinował działania prawodawcy i administracji rządowej. Ten obowiązkowy z pozycji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju akt jest więc nie tylko potrzebny, ale i ważny. Pracami analitycznymi i koncepcyjnymi na co dzień zajmują się pracownicy IRMiR, a także zaproszeni do współpracy eksperci, w tym z Instytutu Metropolitalnego. Dr Katarzyna Szlachetko angażuje się w prace nad włączeniem do KPM przeciwdziałania zanieczyszczeniom światłem sztucznym. W czasie seminarium wygłosi referat o potrzebie uwzględnienia problemu LP w polityce miejskiej.
IV Kongres Prawa Planowania i Zagospodarowanie Przestrzennego, 18-19 marca 2021 r., Click Meeting
Oświetlenie zewnętrzne jest elementem ładu przestrzennego. Niestety, polski ustawodawca nie przewiduje rozwiązań prawnych, które umożliwiałyby zwalczanie niekontrolowanej instalacji urządzeń oświetleniowych za pomocą aktów planistycznych. To zaś implikuje bezskuteczność przeciwdziałania zanieczyszczeniom świetlnym, szczególnie na wysoko zurbanizowanych obszarach.
Więcej o roli planowania przestrzennego w przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu świetlnemu powie w pierwszym dniu Kongresu dr Katarzyna Szlachetko.
Konferencja „Modelowanie samorządu metropolitalnego. Część I: Zakres działania i zadania publiczne”, 25-26 lutego 2021 r., ZOOM
Zanieczyszczenie światłem jest problemem uniwersalnym – występuje zarówno w miasteczkach, jak i na wsiach, ale na obszarach metropolitalnych jest to skumulowane zjawisko. Z badań naukowych przeprowadzonych przez Laboratorium Monitoringu Zanieczyszczeń Sztucznym Światłem przy Politechnice Krakowskiej wynika, iż w Polsce ok. 85 proc. obszarów jest narażonych na zjawisko tzw. łuny świetlnej. Szczególnie podatne są obszary metropolitalne, które „świecą najjaśniej”. Modelowaniu przyszłego samorządu metropolitalnego musi towarzyszyć refleksja nad wyposażeniem go w obowiązkowe zadania z zakresu ochrony środowiska, w tym w sprawy związane z przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom światłem sztucznym.
Podczas pierwszego dnia Konferencji dr Katarzyna Szlachetko wygłosi referat nt. „Light pollution jako wyzwanie dla samorządu metropolitalnego. Potrzeby i postulaty”.